top of page
Odciski
 

Kiedy pewne miejsce na stopie będzie podlegało intensywnemu w czasie naciskowi to reakcja naszej skóry będzie odcisk. Mocno ograniczony do danego miejsca i wnikający z czasem coraz głębiej. Może być także elementem schowanym pod narosłą warstwą rogową czyli modzelem.

 

Niestety często odciskowi towarzyszy przeszywający ból który jest skutkiem wrastającego w głąb skóry stopy korzenia ( rdzeń ) .

Pojawić się może na podeszwie, między przylegającymi do siebie palcami, na powierzchniach stycznych, na stawach palców, pod płytką paznokciową , w wałach paznokciowych.

 

Głębokość korzenia jak i umiejscowienie odciska ma decydujący wpływ na długość terapii prowadzącej do usunięcia odciska. Drugim bardzo ważnym w terapii czynnikiem warunkującym jego ostateczne usunięcie jest znalezienie przyczyny jego powstania.

Dlatego tak bardzo ważnym jest zrozumienie, że terapia prowadząca do usunięcia odciska musi polegać na współpracy pomiędzy podologiem a pacjentem.

 

Podczas wizyty u podologa przeprowadzony zostanie dokÅ‚adny wywiad i rozpoznanie rodzaju odciska sÅ‚użące dopasowaniu odpowiedniej terapii. Już po pierwszej wizycie i pierwszym opracowaniu na pewno poczujesz ulgÄ™. Gdy przyczynÄ… powstawania odciska jest deformacja stopy podolog pomoże także w dopasowaniu odpowiednich ortez, odciążeÅ„ czy wkÅ‚adek sÅ‚użących poprawie ustawienia stopy w obuwiu tak aby terapia zaskutkowaÅ‚a likwidacjÄ… przyczyny jego pojawiania.

 

Jeśli już na twojej stopie zagościł odcisk zwróć uwagę na kształt swoich stóp, na rodzaj obuwia. Nie usuwaj samodzielnie odciska poprzez aplikacje dostępnych w aptece preparatów służących tylko rozmiękczaniu skóry co sprzyja powstawaniu stanów zapalnych tkanek a nie usuwa trwale bólu. Udaj się do podologa, który zróżnicuje odcisk a dodatkowo upewni czy aby na twojej stopie nie zagościł wirus brodawki

bottom of page