Wrastające paznokcie
Wrastanie części paznokcia w tkanki miękkie wywołujące stan zwykle zapalny objawiający się początkowo obrzękiem , zaczerwienieniem i bolesnością wałów paznokciowych.
Początkowo ból odczuwalny jest tylko podczas ucisku ( np. obuwie). Z czasem przechodzi w ból ciągły.
W kolejnym etapie dochodzi do nasilania się zmian zapalnych wału paznokciowego z wydzieliną ropną i pojawienia się tzw. „dzikiego mięsa” , które jest wynikiem obrony naszego organizmu przed „ intruzem” jakim jest ostry czubek paznokcia wbijający się w otaczającą paznokieć tkankę.
Najczęściej problem dotyczy dużych palców, rzadziej długich.
Ogólne przyczyny wrastania paznokci.
-
Genetyczne
-
Choroby ogólnoustrojowe
-
Nieprawidłowo wykonane pedicure
-
Zawodowe – przeciążenie stóp podczas treningów ( np. sportowcy)
-
Nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej, czyli obcinanie jej na okrągło zamiast na prosto
-
Niewłaściwe, ciasne obuwie z wąskimi czubkami, wysokimi obcasami.
-
Deformacje stopy ( Halluks Valgus).
W gabinecie podologicznym metodą na wrastające paznokcie jest zastosowanie klamer, które pomagają skorygować wzrost płytki paznokciowej.
W przypadku paznokci wrastających podolog usuwa wrastający element paznokcia stosując opatrunki ze specjalnymi preparatami leczniczymi. Aplikacja klamry przy bardzo zaawansowanym stadium stanu zapalnego wału paznokciowego ( „dzikie mięso”) następuje po ustąpieniu stanu zapalenia.
Terapia klamrą może trwać nawet kilka miesięcy, nie jest opcją inwazyjną w przeciwieństwie do metod chirurgicznych. Terapia z zastosowaniem klamer musi być łączona z eliminacją przyczyny wrastania paznokci.
