top of page
Suchość stóp

 

Wygląd i elastyczność naszej skóry uzależniona jest od prawidłowej gospodarki hydrolipdowej . Jeśli w naszym organizmie dzieje się coś co zaburza działanie gruczołów potowych i łojowych na stopie dochodzi do albo nadmiernej suchości albo do nadpotliwości.

 

Za suchość skóry kończyn dolnych i stóp najczęściej dochodzi w przypadkach zaburzeń w pracy układu krwionośnego zarówno ze strony tętnic jak i żył. Konsekwencją tych zaburzeń jest uszkodzenie zakończeń nerwowego systemu wegetatywnego odpowiedzialnego za aktywności pracy gruczołów. Zaburzenie równowagi pomiędzy odpowiednią ilością łoju przy nawet normalnej aktywności gruczołów potowych doprowadza do braku elastyczności skóry.

 

Problem nadmiernej suchości naskórka związany jest z utratą jego elastyczności , ponieważ nie występuje na niej ani jedne gruczoł łojowy który dostarczałby dostateczną ilość tzw. sebum, przy obecności około 600 gruczołów potowych.

Suchość objawia się łuszczeniem i szorstkością naskórka który przybiera barwę od biało - żółtej , szaro – żółtej aż do brunatno- szarej. Towarzyszy temu uczucie pieczenia i swędzenia. Pojawiają się także mogą spękania a nawet i rozpadliny które dochodząc do skóry właściwej prowadzą do stanów zapalnych i ran.

 

W zależności od stopnia zaawansowania suchość skóry stóp może dotyczyć określonych obszarów: pięta , palce, zewnętrzna krawędź albo całej stopy.

 

Praca podologa w przypadku suchości stóp polega na usuwaniu zewnętrznych dolegliwości tj. modzeli i warstw rogowych umiejscowionych na stopach. Do zabiegów używa się preparatów o właściwościach natłuszczających. Pomocne są zabiegi parafinowe, naprzemienne kąpiele oraz masaże

bottom of page